Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nanovlákna
  4. Hledáte účinnou ochranu? Sáhněte po nanovláknech. Lépe filtrují, chrání všechny a dají se použít opakovaně

Potřebujete poradit?

14.07.2020
Nanovlákna

Hledáte účinnou ochranu? Sáhněte po nanovláknech. Lépe filtrují, chrání všechny a dají se použít opakovaně

O nanomateriálech a jejich zajímavých vlastnostech už se pár let mluví. Jejich historie přitom sahá až do 16. století a možnosti jejich využití představil v roce 1959 Richard Feynman ve své přednášce s názvem Tam dole je spousta místa.

 

Funkční a prodyšné zaroveň

Až v posledních měsících ale zažívají nebývalou pozornost a těší se zájmu širší veřejnosti. Zájem je zejména o nanovlákenné membrány, které se ukázaly jako zajímavá alternativa či vylepšení klasických respirátorů a roušek. Dokážou totiž zachytit i velmi malé částice, ale zachovat si prodyšnost. “Na rozdíl od většiny ostatních ochranných prostředků si membrány z nanovlákna při filtraci pomáhají hustotou vláken, nikoliv elektrostatickým nábojem. Díky tomu se mohou pochlubit výrazně vyšší filtrační účinností,” vysvětluje jednu ze zásadních výhod Petr Hübner, CEO společnosti On Air. 

V praxi to znamená, že u jiných materiálů může při dýchání docházet k jejich vlhnutí a tím i vybíjení elektrostatického náboje, čímž se prudce snižuje jejich účinnost. Nanovlákna ale v membráně tvoří hustou síť velmi tenkých vláken s atomární vazbou, která se nemění ani vlivem vlhkosti. Navíc brání průniku i menších částic a zachovává si dlouhodobě vysokou funkčnost

Další velkou výhodou je, že materiál zároveň neztrácí svou prodyšnost. I díky tomu mohou lidé používat nanovlákenné membrány při sportu. Například při běhu po parku ve městě tak díky ochranné pomůcce s filtrem nevdechují prachové částice a zároveň se nedusí kvůli nízkému přísunu vzduchu. 

 

Nanovlákna chrání majitele i okolí

Podle Petra Hübnera je důležitou vlastností membrány z nanovláken schopnost chránit na obě strany.Filtrační vlastnosti fungují stejně v obou směrech. Pokud jsem tedy například nachlazený a chci ochránit okolí, membrána nepropustí viry a bakterie a já výrazně snížím riziko přenosu nemoci na své blízké či například kolegy v práci. Pokud se naopak onemocnění snažím vyhnout a musím trávit čas s nachlazeným kolegou či partnerem, membrána chrání mě,” upozorňuje Hübner. Řada ochranných pomůcek přitom funguje pouze jednosměrně.

 

Vyperte a použijte znovu

Nespornou výhodou kombinace nanomebrány a šátku je možnost opakovaného používání. Při šetrném přeprání v ruce totiž vydrží až padesát pracích cyklů bez ztráty funkčnosti. Což znamená obrovskou finanční úsporu a ohleduplnost k přírodě. Vy budete mít navíc účinnou ochranu po ruce a nemusíte tak ztrácet čas při každé chřipkové epidemii či pylové sezóně. 

Foto: zdroj Elmarco

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Kontaktní adresa:

ON AIR, spol. s r.o.

Na Harfě 203/1

190 00 Praha 9 - Vysočany

Potřebujete poradit?
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© All rights reserved to ON AIR 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.